Relacja z Narodowego Czytania „Przedwiośnia”

Każdy ma swoje miejsce ulubione w dzieciństwie. To jest ojczyzna duszy.”

Stefan Żeromski, Przedwiośnie

W tym roku mija setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby podkreślić wagę tego wiekopomnego wydarzenia Para Prezydencka, jako lekturę na tegoroczną, szóstą już edycję Narodowego Czytania wybrała „Przedwiośnie”.

8 września, o godzinie 12:00 w Parku Miejskim w Nisku tłumnie zgromadzili się młodzież i dorośli, by wspólnie zagłębić się w lekturę jednej z najbardziej znanych powieści Stefana Żeromskiego. Na scenie fragmenty dzieła czytali: Przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku Waldemar Ślusarczyk, Członek Zarządu Powiatu Józef Sroka, aktorzy niżańskiego Teatru Kontynuacja: Wiesław Kieżun, Bogusław Pelc i Marek Urban, przedstawiciel Towarzystwa Ziemi Niżańskiej Zygmunt Kunikowski oraz ksiądz Franciszek Grela.

Na scenie amfiteatru zaprezentowali się również nauczyciele i uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, a także Ewelina Miklas z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Imprezę poprowadził Marcin Folta. W podziękowaniu za uczestnictwo wszyscy czytający otrzymali egzemplarz „Przedwiośnia” z pamiątkową pieczątką.

Organizatorami Narodowego Czytania 2018 byli: Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku oraz Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku.