Narodowe Czytanie 2024

Boże! zdejm z mego serca jaskółczy niepokój,
Daj życiu duszę i cel duszy wyprorokuj…
Jedną myśl wielką roznieć, niechaj pali żarem,
A stanę się tej myśli narzędziem, zegarem,
Na twarzy ją pokażę, popchnę serca biciem,
Rozdzwonię wyrazami, i dokończę życiem.

Za nami trzynasta edycja Narodowego Czytania – imprezy objętej patronatem pary prezydenckiej. Podczas tegorocznej edycji w Amfiteatrze w Parku Miejskim czytano „Kordiana”, dramat romantyczny autorstwa Juliusza Słowackiego.

W tło historyczne oraz problematykę utworu czytających oraz słuchaczy wprowadził Marcin Folta, polonista z niżańskiego liceum i radny miejski, który bieżącym komentarzem opatrywał czytane fragmenty.

W rolę lektorów wcielili się: Burmistrz Konrad Krzyżak oraz Zastępca Burmistrza Katarzyna Ożóg-Bąk, Wicestarosta Powiatu Niżańskiego Józef Sroka, a także reprezentanci Rady Miejskiej: Zbigniew Kotuła i Krzysztof Tabian.

Na scenie pojawili się też aktorzy Teatru Kontynuacja: Ewa Błądek, Wiesław Kieżun, Bogusław Pelc, Marek Urban oraz ks. Franciszek Grela.

Służby mundurowe reprezentowali bryg. Ireneusz Szewczyk z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz  st. kpr. Dariusz Ligęza z 3. Batalionu Inżynieryjnego.

W imieniu szkół średnich „Kordiana” czytały Anna Sycz-Folta z Liceum Ogólnokształcącego i Ewelina Miklas z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej.

Stowarzyszenie Literackie „Witryna” było reprezentowane przez Tadeusza Braka i Wiktorię Serafin.

Ponadto fragmenty dzieła Słowackiego czytali także Michał Bajek, Marek Beer i Bartłomiej Sikora.

Organizatorami niżańskiej odsłony Narodowego Czytania byli Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku, Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” oraz Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu – filia w Nisku, która przygotowała wystawę dotyczącą twórczości Juliusza Słowackiego.

Organizatorzy serdecznie dziękują panu Dominikowi Maślachowi za nagłośnienie imprezy.


Dnia 6 września 2024 r. Miejska Biblioteka Publiczna Filia w Racławicach wzięła udział w kolejnej 13 edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

Celem akcji jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia wspólnej narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

W tym roku cała Polska spotkała się, aby wspólnie czytać jedno z największych dzieł Juliusza Słowackiego pt. ,,Kordian”. Utwór ten napisany w 1834 r. jest głęboką refleksją nad polskim losem, patriotyzmem i walką o wolność.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17.00, na placu Katolickiego Domu Kultury ,,Arka”.

Fragmenty ,,Kordiana” przeczytali w kolejności: ks. Franciszek Sałęga, Agata Pieróg, Józef Sroka, Jan Surma, Anna Bednarz, Zbigniew Kotuła, Ewelina Kotlik, Maria Kotuła, Elżbieta Pawlos.

Narodowe Czytanie ,,Kordiana” okazało się nie tylko literacką ucztą, ale także ważnym wydarzeniem kulturalnym lokalnej społeczności.

Na zakończenie zostały wręczone podziękowania za udział i zaangażowanie oraz upominki.


Dnia 7 września 2024 roku na placu przed Domem Kultury w Zarzeczu odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Podczas tegorocznej odsłony wspólnie czytaliśmy dramat Juliusza Słowackiego – “Kordian”.

Utwór ten pokazuje jak ważna w narodzie jest zgoda i dążenie do wspólnych celów. Podkreślił to Prezydent Andrzej Duda w liście okolicznościowym zachęcającym do wspólnego Narodowego Czytania: “Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze” – napisał Prezydent.

Chętnych do czytania tej lektury nie brakowało, zgłosiła się młodzież szkolna, nauczyciele i mieszkańcy Zarzecza. Czytały nauczycielki oraz uczennice z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zarzeczu: Barbara Kudyba, Dorota Patrzyk, Monika Nowak, Beata Małek, Julia Siek, Natalia Sobiło, Martyna Maziarz, Emilia Rzekęć oraz Martyna Kiełb i zasłużona bibliotekarka Zofia Kopeć.

Podczas wydarzenia uczestnicy otrzymali pamiątkową przypinkę, egzemplarz książki z pieczęcią z Kancelarii Prezydenta oraz zakładki do książek. Po zakończeniu części oficjalnej był czas na rozmowy przy słodkim poczęstunku.

Organizatorami imprezy byli Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku filia Zarzecze, Niżańskie Centrum Kultury ,,Sokół” oddział Zarzecze oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zarzeczu.

Organizatorzy serdecznie dziękują Panu Piotrowi Ślusarczykowi za nagłośnienie imprezy.