Narodowe Czytanie 2020 – relacja

„O! ci młodzi ludzie,
Odchodzą od nas i wołają głośno:
Idziemy szukać szczęścia.
Więc my, starce,
Cośmy przebiegli po tej biednej ziemi,
A nigdy szczęścia w życiu nie spotkali;
Możeśmy tylko szukać nie umieli..”.

Juliusz Słowacki, Balladyna

– ten i inne fragmenty Balladyny Juliusza Słowackiego rozbrzmiewały w sobotni poranek przed wejściem do Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”. W dziewiątej odsłonie akcji Narodowego Czytania objętej patronatem pary prezydenckiej, wzięło udział liczne grono miłośników literatury, którzy z chęcią włączyli się do tej wspaniałej akcji promującej kulturę i znajomość polskiej literatury.

Tegoroczna aura dopisała uczestnikom i organizatorom wydarzenia. Wybrane fragmenty dramatu czytali przedstawiciele niżańskich władz: kierownik Referatu Promocji, Spraw Społecznych, Działalności Gospodarczej i Sportu Pani Amanda Siudy, przedstawiciele Rady Miasta: Pan Krzysztof Tabian i Pan Marek Beer wraz z małżonką Joanną Beer. Wśród czytających znaleźli się również przedstawiciele Jednostki Wojskowej w Nisku, st. szer. Dariusz Ligęza, Marek Urban, Bogusław Pelc i Wiesław Kieżun z niżańskiego Teatru „Kontynuacja” oraz Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”: Tadeusz Brak, Anna Nowakowska i Wiktoria Serafin. Udział w akcji wzięli również ks. Franciszek Grela, Ewelina Miklas, Zygmunt Kunikowski i Agnieszka Serafin.

Nad przebiegiem wydarzenia czuwał Pan Marcin Folta przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku i polonista z niżańskiego liceum, od lat zaangażowany w akcję Narodowego Czytania.

Dziękujemy wszystkim naszym lektorom za uczestnictwo w tej pięknej akcji. W podziękowaniu dla nich Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku przygotowała pamiątkowe egzemplarze Balladyny i przypinki.

Organizatorami dziewiątej edycji Narodowego Czytania byli: Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku, Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku oraz Niżańskie Centrum, Kultury „Sokół”.