Spotkanie autorskie z Kaliną Jerzykowską

Kalina Jerzykowska Kalina Jerzykowska Kalina Jerzykowska Kalina Jerzykowska

Dnia 3-ego listopada 2016 r. w Czytelni dla Dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nisku odbyło się spotkanie autorskie z Kaliną Jerzykowską, dziennikarką, autorką wierszyków, książek oraz piosenek dla dzieci oraz scenariuszy i sztuk teatralnych. Jej praca została uhonorowana przez jej docelowych czytelników, czyli dzieci, które przyznały jej tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu.

Podczas spotkania z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nisku pani Kalina opowiadała o pracy pisarza, o tym skąd brała pomysły na kolejne powieści i ile czasu zajmuje jej napisanie jednej książki. W trakcie spotkania przytoczyła bardzo dużo anegdot zarówno ze swojego życia prywatnego, jak i zawodowego, czym raz po raz wzbudzała uśmiech na twarzach słuchaczy. Wspominała o podejmowanych przez swojego syna pierwszych próbach pisarskich i własnoręcznie zrobionej przez niego książce o śwince morskiej.

Na spotkanie z nastoletnimi słuchaczami przyniosła specjalną książkę ‒ album, który stworzyła dla swojej mieszkającej w Stanach Zjednoczonych wnuczki. W środku znajdują się zdjęcia dziewczynki i rymowane wiersze, jakie pani Jerzykowska napisała specjalnie dla niej.

W trakcie rozmowy autorka wielokrotnie zaznaczała jak ważni są dla niej jej czytelnicy oraz ich opinie na temat jej książek. Opowiedziała w tym momencie ciekawą anegdotę o tym w jaki sposób jeden z chłopców, na spotkaniu autorskim, niejako przyczynił się do tego, że napisała serię “Upiorne przygody Koszmariusza i Horroraty”. Co ciekawe, pani Kalina sama nie przepada za horrorami, ale, jak widać, dla swoich czytelników jest w stanie wiele zrobić.

Autorka wspomniała również o najnowszej książce, powieści historycznej dla młodzieży, którą właśnie pisze. Ma nosić tytuł “Dwórki królowej Bony” i opowiadać o dworskich intrygach snutych przez nastoletnie panny na dworze króla Zygmunta Augusta.

Pisarka żywo dyskutowała z uczestnikami spotkania, zachęcając ich do zabierania głosu, czego najlepszym przykładem była recytacja krótkich wierszyków z jej książki „Gdzie dzwoniec dzwoni i pluszcz się pluszcze”. Najlepszy recytator otrzymał w nagrodę wspomnianą publikację prosto z rąk pisarki.

Po spotkaniu, które przebiegło w bardzo miłej i luźnej atmosferze, uczestnicy mogli zakupić jedną z wielu książek pani Jerzykowskiej i, co istotne, poprosić ją o specjalną imienną dedykację.