Adam Mickiewicz – “Ballady i romanse”

“Czucie i wiara silniej mówi do mnie

Niż mędrca szkiełko i oko.”

Adam Mickiewicz “Romantyczność”

Jedenasta odsłona Narodowego Czytania za nami. W tym roku, dzięki naszym lektorom doświadczyliśmy wielu wzruszeń przy słuchaniu: “Pierwiosnka”, “Rękawiczki”, “Świtezi”, “Świtezianki”, “Powrotu taty”, “Pani Twardowskiej”, “Rybki”, “Romantyczności” i ballad “Lilije,”Do przyjaciół”,“To lubię”.

Utworów Adama Mickiewicza słuchaliśmy na Niżańskich Plantach, a imprezę objętą patronatem pary prezydenckiej prowadził; przedstawiając rys historyczno-literacki – polonista niżańskiego LO i przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku – Marcin Folta.

Ballady i romanse czytali: Przedstawiciel Starostwa Powiatowego – Sylwester Daśko; Zastępca Burmistrza Niska – Zbigniew Kotuła; przedstawiciele Rady Miejskiej – Konrad Krzyżak, Krzysztof Tabian, Katarzyna Ożóg-Bąk, Józef Sroka, Marek Beer z żoną Joanną Beer. Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego reprezentowały Anna Sycz-Folta i Joanna Chowaniec, a Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej – Ewelina Miklas. Wśród lektorów byli też aktorzy Teatru Kontynuacja – Ewa Błądek, Monika Sokołowska, Bogusław Pelc, Marek Urban i Wiesław Kieżun; Tadeusz Brak ze Stowarzyszenia Literackiego “Witryna” oraz Zygmunt Kunikowski. Młodzież reprezentowali Aleksandra Radomska, Karolina Król i Tomasz Tęcza.

Organizatorami tej edycji Narodowego Czytania byli: Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku, Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, Niżańskie Centrum, Kultury „Sokół” oraz Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu – filia w Nisku.