Spacer z hrabiną
W niedzielne popołudnie mieszkańcy Niska zebrani w Parku Miejskim byli świadkami symbolicznego wjazdu Marii i Oliviera Resseguier do Niska.
Tak zaczęła się kolejna z serii uroczystości z okazji 85-lecia nadania praw miejskich miastu Nisko. Zanim hrabiostwo zawitało do niżańskiego parku, zainteresowani historią i zabytkami miasta odbyli krótką wycieczkę, której przewodnikiem była członkini Towarzystwa Ziemi Niżańskiej, pani Ewa Krzyżek. Opowiadała o miejscach ufundowanych lub powstałych dzięki inicjatywie hrabiny Resseguier, wśród których znalazły się między innymi Sanktuarium św. Józefa, Szpital Powiatowy im. PCK (dawniej pałac) czy budynek niegdysiejszej oficyny dworskiej, gdzie do niedawna mieściła się Miejska Biblioteka Publiczna.
Po tym krótkim spacerze zebrani ruszyli w stronę Parku Miejskiego, gdzie odbywały się główne uroczystości. Na scenie amfiteatru uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 pod opieką pani Ewy Błądek przygotowali scenkę z życia hrabiny Resseguier, która zakończyła się uroczystym zatańczeniem poloneza, na czele którego stanęli uczniowie wcielający się w role hrabiostwa.
Na scenie zaprezentował się również chór seniorów „Echo”, a także odczytano wyniki konkursu ogłoszonego przez Miejską Bibliotekę Publiczną, zatytułowanego „Opowiem Wam legendę…”. Jury w składzie: Aneta Łój, Agnieszka Kopacz i Radosław Litwin, pod przewodnictwem Agaty Linek wyróżniło cztery prace spośród nadesłanych dwudziestu jeden. W kategorii dzieci wygrały historie napisane przez Paulinę Bąk i Joannę Warchoł. Laureatkom nagrody w imieniu Burmistrza wręczyła pani Sekretarz Gminy i Miasta Nisko Małgorzata Jakubów. W kategorii dorosłych wybrano prace napisane przez Annę Piliszewską z Wieliczki i Katarzynę Wiktorię Polak z Krakowa. Do obydwu pań nagrody zostaną wysłane pocztą. Pozostali uczestnicy konkursu dostali pamiątkowe dyplomy i drobny upominek od Urzędu Gminy i Miasta Nisko. Dwie z wygranych legend zostały odczytane na scenie amfiteatru przez pana Marka Urbana.
Na zakończenie imprezy wystąpiła kapela folkowa „Póki Co” z Żywca. Zespół, ubrany w góralskie stroje, zaprezentował znane i lubiane przyśpiewki góralskie oraz covery popularnych utworów.