Wieczór wspomnień o Bronisławie Ostrowskiej

W dniu 25 listopada 2022 w Bibliotece w Zarzeczu odbył się wieczór wspomnień o poetce okresu Młodej Polski – Bronisławie Ostrowskiej. Poetka wraz z mężem przebywała w Zarzeczu w dworku Stanisława Hofmokla, z którym była spokrewniona. Na dworze Hofmokla spotykali się wielcy artyści i pisarze tego okresu. Również córka poetki Halina Ostrowska-Grabska przebywała w Zarzeczu, W swojej książce “Bric a brac” pisze tak: “Zarzecze pierwsze to rok 1918 – lato. Przywiózł mnie wówczas ktoś z Krakowa samą. I tu naprawdę poznałam kraj czy Ojczyznę. Pierwsza polska wieś -Zarzecze urzekła mnie na zawsze”.

Bronisława Ostrowska była poetką, autorką poezji dla dzieci i dorosłych, a także tłumaczką. Okres pobytu poetki w Zarzeczu, nie był okresem straconym dla twórczości, tu czerpała siły i natchnienie do pisania poezji. Powstały piękne wiersze o ziemi zarzeckiej jak “Suita Zarzecka”, “Biała godzina”, “Prom”, w których poetka opiewała piękno naszej wsi. Podczas spotkania można było posłuchać o jej życiu i twórczości, recytacji wierszy i bajek oraz wspomnień pani Anieli Ryznar – emerytowanej bibliotekarki, która miała osobisty kontakt z wnuczką poetki Elżbietą-Grabską Wallis z Warszawy. Wnuczka poetki w 1992 roku była w Zarzeczu na uroczystości nadania imienia Bronisławy Ostrowskiej naszej Bibliotece. Pani Aniela Ryznar do dziś utrzymuje kontakt z rodziną poetki i dawnych właścicieli dworu.

Wieczór wspomnień był przygotowany wspólnie przez bibliotekę i Publiczną Szkołę Podstawową w Zarzeczu,