Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Kryminalnej
„Jak można wypowiadać się o obrazach Picassa nie rozejrzawszy się po jego pracowni?”. Książka „Jak człowiek staje się mordercą” Richarda Taylora to niezwykła podróż w głąb ludzkiej psychiki, dzięki której zagłębiamy się w najmroczniejsze jej zakamarki.
Richard Taylor to psychiatra sądowy mający za sobą wieloletnie doświadczenie. W swojej książce ukazuje dokładnie specyfikę swojego zawodu. Odpowiada na wiele pytań z dziedziny psychiki człowieka, ale tej która prowadzi do zbrodni. Jaki procent ludzi chorych na schizofrenie w przyszłości zabije?, jak często kobiety po porodzie przechodząc psychozę poporodową dokonają morderstwa swojego nowonarodzonego dziecka?, kto częściej zabija kobiety czy mężczyźni i jakie są powody, które ich do tego skłaniają? Taylor zgłębia studium przypadków morderstw na tle seksualnym, podczas epizodu psychotycznego, rytualnych zabójstw dzieci, kobiet, a także okaleczania dziewcząt. Autor nie boi poruszać się trudnych tematów takich jak przemoc domowa wobec partnera życiowego, gdzie w jednym z przypadków mąż zabił swoją żonę, dlatego że zwróciła mu uwagę na jego nadużywanie alkoholu (poćwiartował jej zwłoki), co dodaje to dużej autentyczności jego książce. Dużo czasu poświęcił na przedstawienie psychiki terrorystów, zagłębił się w przypadki zamachowców z 11 września 2001 roku na Word Trade Center, a także Andersa Breivika terrorysty z Norwegii.
Znajdziemy tu również dużo analiz poszczególnych przypadków, gdzie autor ukazuje jak duży wpływ na ludzką psychikę mają czynniki społeczne, psychologiczne a także biologiczne na kształtowanie się osobowości mordercy. Książka napisana jest prostym przystępnym językiem, Taylor wplątuje między rozdziałami swoje prywatne historie, co jest dobrym zagraniem ponieważ ilość przypadków psychiatryczny jest bardzo duża i z czasem mogą się mieszać.
„Jak człowiek staje się mordercą” jest bardzo ciekawą lekturą, nie daje odpowiedzi na to dlaczego człowiek jest zły, czy taki się rodzi, natomiast jest dogłębną analizą ludzkiej psychiki działającą na emocjach czytelnika.
Marta Akwarska-Ludian