Spotkanie z Jackiem Galińskim

Życie jest jak promocja na kurczaka w markecie. Niby atrakcyjne, ale potrafi zakończyć się w najmniej oczekiwanym momencie.” – to jedna z myśli Zofii Wilkońskiej – głównej bohaterki książek Jacka Galińskiego, który gościł w naszej bibliotece 8 listopada na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki. Autor, z wykształcenia scenarzysta, w trakcie swojej kariery pisarskiej zdobył kilka nagród. Jest laureatem konkursu na opowiadanie związanego z Międzynarodowym Festiwalem Kryminału Wrocław 2019, zdobywcą tytułu Hultaj Literacki 2019, a także był nominowany do Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa 2019.
Główna postać jego książek to w uroczy sposób złośliwa, bezczelna, walcząca o swoje i oszczędna starsza pani. Swoje przygody przeżywa walcząc z czyścicielami kamienic, mafią, dokucza policjantom, obraca się w kręgach polityki i ląduje w więzieniu. Jest postacią groteskową, ale urokliwą pomimo złośliwości. Na pewno nie da się o niej zapomnieć.
W trakcie spotkania Jacek Galiński opowiadał między innymi o tym  kto podrzuca mu pomysły na książki oraz jak na jego tempo pracy nad kolejnymi książkami wpływają różne socialmedia. Mówił o planach dotyczącej swojej kolejnej książki oraz dlaczego zdecydowanie lepiej pisze mu się książki z kobiecego punktu widzenia. Wspominał też o swojej niedawnej pracy scenarzysty i czym różni się pisanie książki od pisania scenariusza filmowego.
Spotkanie zakończyło się wspólnym selfie, które autor opublikował na swoim profilu na facebooku (bo zapomniał o włączeniu trybu samolotowego i skupieniu się na pisaniu piątej książki o perypetiach Zofii).