Od strzechy do Parkietu

Miło nam poinformować, że nasza biblioteka jest w posiadaniu kolejnej ciekawej pozycji z literatury regionalnej. Jest to książka Edwarda Traki – “Od strzechy do Parkietu: księga pamiątkowa Koziarni-Ćwierci” dedykowana pamięci Rodziców Autora Marianny i Jana.

Edward Traka, urodzony w Koziarni, jest emerytowanym nauczycielem historii. Wykształcenie wyższe uzyskał w Opolu, a pracę doktorską obronił na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest współtwórcą Izby Tradycji i Pamięci Narodowej w Zbiorczej Szkole Gminnej w Olszance, w której był wieloletnim pracownikiem. Pisywał do lokalnego periodyku “Wczoraj. Dziś. Jutro” i “Kwartalnika Nauczyciela Opolskiego”. Organizator sesji naukowej z okazji rocznicy śmierci Franciszka z Krzyżowic, której owocem była publikacja “Franciszek Krzyszowic i Śląsk w czasach jego życia”. Członek Stowarzyszenia Autorów Polskich i Klubu Literackiego “Brzeg”.

Książka poświęcona jest historii i ludziom zamieszkałym Koziarnię, a także Krzeszów, Kopki, Rudnik nad Sanem, Sarzynę czy Tarnogórę. Publikacja jest bogato ilustrowana; znajduje się w niej sporo map, czy faksymile dokumentów. Autor przytacza też regionalne wiersze, piosenki i przyśpiewki.