Światowy Dzień Książki

23 kwietnia przypada największe święto czytelników obchodzone na całym świecie – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dzień Książki w bibliotekach trwa codziennie, jednak szczególną datą jest 23 kwietnia. Ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.

W Katalonii 23 kwietnia jest również hucznie obchodzonym świętem narodowym jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Jak co roku Filia Biblioteczna w Nowosielcu ‒ MBP w Nisku obchody „Dnia Książki” łącząc z promocją czytelnictwa podsumowała stan czytelnictwa za ubiegły rok i wyłoniła „Mistrzów Czytelnictwa 2017 Roku”. W kategorii czytelnik do 18 roku życia Mistrzem Czytelnictwa została Natalia Rurak, która przeczytała 243 książek. Wicemistrzami zostali Błażej Rurak i Szymon Członka.