Zero waste w bibliotece
Dziś coraz mocniej kładzie się nacisk na ekologiczne zachowania takie jak: recykling, segregacja śmieci, unikanie jednorazowych produktów, minimalistyczny styl życia. Wynika to z rosnącej świadomości społecznej i potrzeby zmniejszania destrukcyjnego wpływu człowieka na zanieczyszczenie gleby, wody i powietrza. Zero waste w dosłownym tłumaczeniu oznacza „brak śmieci”, „brak marnowania”. To styl życia zgodnie, z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym stara się nie zanieczyszczać środowiska.
Prezentacja multimedialna, w której brały udział dzieci z klasy I, II, III i IV szkoły podstawowej z Nowosielca, przybliżyła im ideę zero waste oraz jej podstawowe zasady. Mali słuchacze mogli także dowiedzieć się jak można wykorzystać odpady do stworzenia ekozabawek takich jak: ekokręgle z plastikowych butelek po napojach, ekolatawiec, artystyczne ramki na zdjęcia, telepuszki czy ekoświeczki. Większość dzieci już wprowadziła w życie ekologiczne zachowania rezygnując z jednorazowych woreczków na kanapki na rzecz wielorazowych, plastikowych i metalowych lunchboxów. Dobrą praktyką jest też używanie przez nich termosów oraz butelek filtrujących na wodę z kranu. Miłym urozmaiceniem prezentacji i dyskusji było czytanie wierszy o ekologii, na które było mnóstwo chętnych.
Mamy nadzieję, że Dobra Energia i wiedza zdobyta przez dzieci podczas naszych warsztatów przyniesie pozytywne zmiany dla naszej planety.
Warsztaty „Zero waste” zostały zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nisku, filię w Nowosielcu w ramach projektu pn. „Biblioteki Pełne Dobrej Energii”, ogłoszonego przez Fundację PVE Dobra Energia.