“Coś z niczego”, czyli ekokarmniki

Kiedy spadnie śnieg warto zadbać o ptaki zimujące w Polsce. Dokarmianie ich pozwoli im przetrwać zimę, lecz trzeba pamiętać o odpowiednim pokarmie dla nich. Mogą to być: ziarna zbóż, orzechy, suszone owoce jarzębiny, dzikiej róży, głogu czy czarnego bzu. Można też powiesić za oknem niesoloną  słoninę, którą lubią między innymi sikorki bogatki. Warto pamiętać też o zapewnieniu ptakom dostępu do świeżej, czystej wody.

Przygotowanie karmnika nie musi być czasochłonne i wymagać dużych nakładów finansowych. W ramach projektu „Nie będzie nas – będzie las” panie z Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku razem z grupą przedszkolaków z Przedszkola nr 1 w Nisku zrobiły ekologiczne karmniki dla małych ptaków z plastikowych butelek. W trakcie przygotowań dzieci poznały jakimi ziarnami i kaszami można dokarmiać ptaki. Dużą radość sprawiło im wspólne mieszanie ziaren oraz napełnianie wykonanych karmników. Zaletami karmnika są: możliwość jego ponownego napełnienia oraz to, że można go zarówno postawić na parapecie, jak i powiesić na gałęzi.

Warsztaty ekologiczne są częścią projektu „Nie będzie nas – będzie las” dofinansowanego z programu „Decydujesz, pomagamy”, którego fundatorem jest Tesco.