Do wojska marsz!

W ramach projektu „Mali niżanie dla Niepodległej” Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku, przy współpracy z Jednostką Wojskową nr 3538, zorganizował specjalne zajęcia dla uczniów klasy 1 mundurowej z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Nisku.

12 września grupa dzieci wyruszyła do pobliskiej Jednostki Wojskowej na musztrę, którą  poprowadził sierżant  Paweł Andreasik wraz z czterema żołnierzami.

Na początku uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda grupowa musztra wojskowa, którą zaprezentowali wojskowi. Komendy: „baczność”, „spocznij”, „marsz” i inne zostały wykonane sprawnie, szybko i jednocześnie, co wzbudziło podziw u dzieci. Następnie były praktyczne ćwiczenia z poszczególnych czynności . Pierwsze próby były pełne potknięć, pomyłek i śmiechu, myliły się strony prawa z lewą, ale ostatecznie zmagania pierwszoklasistów zaczęły przynosić  rezultaty. „Mali żołnierze” sprawnie wykonywali komendy, zajmowali miejsca w szyku oraz maszerowali, zarówno krokiem zwykłym, jak i defiladowym. Nauczyli się także zwrotów w miejscu i marszu oraz oddawania honorów.

Po intensywnych ćwiczeniach krokiem marszowym udali się na wycieczkę po terenie jednostki. Podziwiali ciężki sprzęt wojskowy używany w czasie wojny i pokoju, przy klęskach żywiołowych, a także, gdy zachodzi konieczność ratowania ludzi oraz ich dobytku. W drodze powrotnej do szkoły, jeszcze na terenie jednostki, dzieci wypatrzyły pod drzewami kasztany i tak oto znalazły świetny materiał na zrobienie na plastyce kasztanowych żołnierzy.

To przesympatyczne spotkanie zakończyło się wspólnymi zdjęciami, między innymi na tle siedziby 3. Batalionu Inżynieryjnego im. ppłk. Rudolfa Matuszka.


Serdecznie dziękujemy panu dowódcy ppłk Radosławowi Podolskiemu za umożliwienie
odbycia musztry oraz zwiedzenia Jednostki Wojskowej
oraz przesympatycznym panom żołnierzom, którzy towarzyszyli nam w trakcie wizyty.

 

Projekt „Mali niżanie dla Niepodległej” został dofinansowany przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego
w ramach Konkursu grantowego „Na 100 Niepodległa”.