„Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania” 29 września 2020

W dniu, 29 września 2020 roku w naszej Bibliotece, odbyło się spotkanie podsumowujące  zrealizowany projekt „ Od juniora do seniora” oraz Ogólnopolską Akcję Podaj dobro dalej prowadzoną przez wolontariuszy – Pilotów dobra z Nowosielca. Data spotkania nie była przypadkowa, gdyż corocznie w tym dniu przy zaproszonych gościach obchodzony jest dzień głośnego czytania.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ustanowiony został z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa m.in. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, wspomaga pamięć.

Na spotkaniu zaprezentowane zostały opowiadania – z cyklu prawdziwe historie – wydane podczas prowadzonej akcji przez Pilotów dobra własnoręcznie ilustrowane. Wydanie liczy 5 częściowe opowiadanie o Helence Kmieć. Opowiadania zostały włączone do księgozbioru bibliotecznego i są udostępniane w wypożyczalni.

Na spotkaniu została odtworzona prezentacja z realizacji projektu „ Od Juniora do seniora” i album o Nowosielcu. Ze względu na pandemię korona wirusa Covid-19 i ograniczenia z tym związane na spotkanie został zaproszony Grzegorz Bednarz – sołtys wsi Nowosielec, uczestnicy projektu i mieszkańcy, którzy podzielili się swoimi prywatnymi pamiątkami zamieszczonymi w albumie.