„Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania” 29 września 2020

W dniu, 29 września 2020 roku  w naszej Bibliotece, odbyło się spotkanie podsumowujące  zrealizowany projekt, „ Od juniora do seniora” oraz Ogólnopolską Akcję Podaj dobro dalej prowadzoną przez wolontariuszy-  Pilotów dobra z Nowosielca. Data spotkania nie była przypadkowa, gdyż corocznie, w tym dniu  przy zaproszonych gościach obchodzony jest dzień głośnego czytania.

Ogólnopolski  Dzień Głośnego Czytania  ustanowiony został z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Czytanie na głos  ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa m.in. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, wspomaga pamięć.
                Na spotkaniu zaprezentowane zostały  opowiadania- z cyklu prawdziwe historie  wydane podczas prowadzonej akcji przez Pilotów dobra własnoręcznie ilustrowane. Wydanie liczy 5 częściowe opowiadanie o Helence Kmieć.  Opowiadania  zostały włączone do księgozbioru bibliotecznego i są udostępniane w wypożyczalni.
                Na spotkaniu została odtworzona prezentacja z realizacji projektu „ Od Juniora do seniora” i album o Nowosielcu.  Ze względu na pandemię korona wirusa Covit-19 i ograniczenia z tym związane na spotkanie  został  zaproszony  Grzegorz Bednarz-sołtys  wsi Nowosielec, uczestnicy projektu i mieszkańcy, którzy podzielili się swoimi prywatnymi pamiątkami zamieszczonymi w albumie.