Uhonorowanie twórczości Marii Konopnickiej

23 maja 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, realistkę, twórczynię „Roty” doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.

Społeczność niżańska także włączyła się w rocznicowe obchody. Z inicjatywy Stowarzyszenia „Nowe możliwości”, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nisku, została przygotowana inscenizacja utworu Marii Konopnickiej „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”.

W widowisku wykorzystano utwory naszej pisarki, a młode szeregi artystów z klasy 3 b PSP nr 1 w Nisku wsparli aktorzy niżańskiego Teatru „Kontynuacja” – Wiesław Kieżun i Bogusław Pelc. Opracowania scenariusza, reżyserii oraz przygotowania do występu podjęły się nauczycielki – Beata Lewicka i Monika Bajak. Widowisko było wystawiane czterokrotnie (PSP nr 1 i PSP nr 5) i za każdym razem było ciepło i radośnie przyjmowane przez szkolną publiczność.

Zadanie sfinansowane ze środków pochodzących z zadań publicznych Gminy i Miasta Nisko.