Dom opieki “Kalwaria” – promocja książki

Grzegorz Wołoszyn to urodzony w 1976 roku w Nisku poeta, fotograf, instruktor teatralny, malarz. W roku 2012 zdobył Grand Prix w V Ogólnopolskim Konkursie na Książkę Literacką „Świdnica 2012” za książkę poetycką “Poliptyk”. Zdobyła ona również tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca za miesiąc maj w roku 2013. Publikował min. w „Krakowie”, „Fragile”, „Lamelli”, „Szafie”, „Frazie”, „Dzienniku Polskim”, „Arteriach”, „e-splocie”, londyńskim „Nowym Czasie”. W latach 2009-2013 był jednym z redaktorów witryny literackiej Poezja-Polska.pl. Od 2007 roku związany z niezależną grupą Poeci Po Godzinach. Jest aktywnym zawodowo nauczycielem języka polskiego, ponadto prowadzi Teatr Młodzieżowy Szósty Akt oraz firmę fotograficzną. Mieszka w Stalowej Woli.

Dom opieki “Kalwaria” Grzegorza Wołoszyna to jeden wielki Psalm 130 i pytanie o zakres transcendencji, jej ludzki i pozaludzki sens. Via crucis w angielskim domu opieki i równocześnie podróż po piekielnych kręgach Boskiej komedii Dantego. Miejscami pobrzmiewa karpowiczowskie echo w synkretyzmie formy czy intertekstualnych grach. Dom starców jako metafora conditio humana XXI wieku: “oddech rośnie w gardle/ świat maleje w dłoniach/ wlewa się ciemność/ przez rozwarcie źrenic”. Metafizyka bólu ponad miarę, rozpadającej się tożsamości i martwej nadziei. – Jarosław Trześniewski-Kwiecień