„Krew to życie”
W czasie spotkania z historykiem Bartłomiejem Grzegorzem Salą poruszyliśmy szereg tematów dotyczących nieumarłych i przeklętych. Począwszy od tego w jaki sposób można stać się wampirem lub wilkołakiem oraz jakie znane są najstarsze podania dotyczące tych istot. Okazuje się, że wiara w istnienie wyżej wymienionych jest w niektórych częściach świata nadal żywe i przesądy dotyczące ochrony przeciwko wilkołakom i wampirom można spotkać nawet we współczesnej Europie, zwłaszcza na terenach Serbii i Rumunii.
Omówiliśmy też sposoby ich unicestwienia, które – jak się okazało – są bardzo zbieżne z tymi, które znamy z popkultury. Wśród nich znaleźć można zastosować kołek osikowy lub dębowy wbity prosto w serce, spalenie ciała lub odcięcie głowy. Na wampiry działało również… rozsypanie ziarenek maku! Może ich to nie zabijało, ale liczenie ich zajmowało mu czas do nastania świtu.
Rozmawialiśmy też o „pierwowzorze” Drakuli, czyli o Wladzie III Palowniku, któremu czarny PR tworzyli jego przeciwnicy – siedmiogrodzcy kupcy – a którego rozsławił Bram Stoker w swoim najsłynniejszym dziele. Krwawe okazały się również kobiety, wśród których najsłynniejszą okazała się Elżbieta Batory, która według legend miała się kąpać we krwi młodych dziewcząt. Trochę czasu poświęciliśmy literaturze o wampirach i wilkołakach w niej występujących. Pomimo iż w popkulturze dominują nieumarli, to wilkołakom nie można odmówić tej dozy tragizmu, która w dużej mierze związana jest z trudną chorobą, jaką jest likantropia.
Na zakończenie rozmawialiśmy o wilkach ukazanych w różnych mitologiach: greckiej, rzymskiej i skandynawskiej.
Spotkanie odbyło się 28 września 2022 roku w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji. Autor przyjechał na zaproszenie Stowarzyszenia „Nowe możliwości” i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku, a w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas humanistycznych niżańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego.
Zadanie sfinansowane ze środków pochodzących z zadań publicznych Gminy i Miasta Nisko.