Sławomir Koper – spotkanie autorskie

koper02   koper01

Dnia 9 października 2013 r. Miejską Bibliotekę Publiczną odwiedził jeden z najpopularniejszych autorów książek historycznych, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, Sławomir Koper. Jego najbardziej znane tytuły książek to: “Polskie piekiełko”, “Wielcy zdrajcy. Od Piastów do PRL”, “Kobiety władzy PRL”, “Życie artystek w PRL”. Autor w sposób niekonwencjonalny przedstawia temat i bohaterów. Nie ogranicza się tylko do suchych faktów, ale prezentuje ciekawostki, anegdoty, przedstawia życie codzienne opisywanej postaci.

Autor w pozyskiwaniu materiałów do swoich książek przeszukuje archiwa, pamiętniki, listy, odwiedza miejsca związane z życiem opisywanych bohaterów, przeprowadza wywiady z ich znajomymi. Jednakże nie wszystkie zdobyte materiały wykorzystuje w przedstawionej historii, gdyż uważąa że jest jakaś granica intymności bohatera, której przekroczyć nie można. Jeszcze jedną z zalet jego pisarstwa jest to, że nigdy nie ocenia przedstawianej postaci – to pozostawia czytelnikowi. W czasie spotkania przedstawiał życie nie tylko osób historycznych, ale też celebrytów i elit artystycznych np. Agnieszki Osieckiej czy Anny German.

Licznie zgromadzona publiczność miała możliwość zadawania pytań, na które pisarz chętnie odpowiadał. Wielu czytelników otrzymało też dedykacje na książkach.

Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki “Tu czytamy – Dyskusyne Kluby Książki”.