Ryszard Ćwirlej – spotkanie autorskie

W upalne popołudnie 15. września gościem naszej biblioteki był pan Ryszard Ćwirlej, autor kryminałów, dziennikarz telewizyjny i radiowy, wykładowca uniwersytecki.  Spotkanie było możliwe dzięki uprzejmości Instytutu Książki w ramach spotkań organizowanych przez Dyskusyjne Kluby Książki i odbyło się w formie rozmowy, którą prowadził pan Marcin Folta – polonista z niżańskiego LO. W spotkaniu uczestniczyła też koordynator DKK w województwie podkarpackim pani Małgorzata Augustyn.

Mogliśmy posłuchać o inspiracjach literackich Ryszarda Ćwirleja, o tym jakich autorów ceni i za co, w jaki sposób buduje postaci, jak stara się oddać w powieściach klimat zarówno czasów PRL jak i przedwojennych. W opisywaniu wiarygodnych szczegółów pomaga mu dokładny research – przeglądanie zasobów bibliotek cyfrowych, gdzie można znaleźć m.in. takie perełki jak ogłoszenia: co w jakiej restauracji jadano oraz ile to kosztowało. Aby wczuć się w atmosferę miasta pisarz spaceruje też po miejscach które opisuje i stara się dobrze oddać klimat.

Pisarz stworzył nowy kierunek w polskiej powieści kryminalnej – powieść neomilicyjną, w tym cyklu wydał już 11 powieści oraz cykl przedwojenny z komisarzem Fiszerem – 5 powieści. We wrześniu b.r. ma się ukazać kolejna książka, na którą czytelnicy naszej biblioteki czekają z niecierpliwością.