Gdzie mieszkają wodne zwierzęta i jak je znaleźć?

Gorące lipcowe słońce nie przeszkodziło uczestnikom zajęć wakacyjnych organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną we wzięciu udziału w całodniowej wycieczce. Ich celem była w tym roku Oceanika, należąca do Kompleksu Świętokrzyska Polana.

W Oceanice dzieci miały okazję przyjrzeć się niezwykłym gatunkom ryb i stworzeń wodnych, które pływają w wodach na rzek i mórz całego świata. W 13 biotopach odtworzono im warunki, jakie panują w ich naturalnym środowisku. Uczestnicy wycieczki podziwiali między innymi ryby z dorzecza Amazonki, Rio Oriniko, a także te żyjące w Wielkiej Rafie Koralowej, szelfie kontynentalnym, lesie mangrowym, na afrykańskich bagnach, ale też w naszych polskich rzekach.

Kolejnym punktem wycieczki była wystawa „Fascynujący świat owadów”. W szklanych gablotach zgromadzono pokaźną kolekcję owadów – motyli, ciem, chrząszczy – z całego świata. Oprócz spreparowanych eksponatów podziwiać można było żywe owady – głównie pająki, ale też mrówki czy straszyki. Wycieczka oprócz walorów edukacyjnych, miała też sporą dawkę rozrywki.

Dzieci spędziły dużo czasu w Krainie Zabawy, gdzie szalały na dmuchańcach, eurobungee czy aquarollerze. Dzieci wróciły do domów w dobrych humorach i z wspaniałymi wspomnieniami z tej lipcowej przygody.