Zimowe zabawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nisku

Tegoroczna zima dopisała. Śnieg i mroźna pogoda zapewniły dzieciom dobrą zabawę w okresie ferii. Wspaniałą rozrywkę zafundowała też im Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku.

Wśród atrakcji zorganizowanych przez Oddział dla Dzieci znalazły się między innymi: projekcje bajek i filmów w specjalnie przygotowanym mini-kinie, zajęcia plastyczno-manualne, na których dzieci robiły upominki dla babć i dziadków z okazji ich święta. Ponadto uczestniczyły one w zabawach zespołowych, takich jak gry planszowe, kształtujące spostrzegawczość, pamięć oraz wzbogacające wiedzę z zakresu matematyki, geografii i historii. Część rozrywkową stanowiły także wszelkiego rodzaju rebusy, zagadki i kalambury, które były nagradzane słodkościami.

Otoczenie książek sprzyjało spontanicznemu sięganiu przez dzieci po różne tytuły, zarówno klasycznych wierszy Brzechwy i Tuwima, jak również po powieści obyczajowe i przygodowe. Uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością literatury i świetnie dawali sobie radę w quizach związanych z wiedzą o książkach.

Codziennie, po skończonych zajęciach, dzieci bardzo chętnie zostawały w bibliotece, gdzie mogły bezpłatnie korzystać z komputerów, na których mogły grać i surfować po Internecie.

Motywem przewodnim ferii było Nisko. Na zajęciach dzieci zapoznawały się z historią miasta, jego położeniem geograficznym i urbanistyką. W tym celu skorzystały one z bogatych zbiorów regionaliów: książek, albumów, broszur, pocztówek i map, które posiada Miejska Biblioteka Publiczna. Po części teoretycznej dzieci przystąpiły do działania i zaczęły prace nad makietą. Każde z nich miało za zadanie wykonać wybrany przez siebie budynek. Do stworzenia budowli wykorzystano różnego rodzaju pudełeczka kartonowe, które następnie oklejono papierem kolorowym. Nasi mali artyści starali się odtworzyć wygląd obiektów, łącznie z ich cechami charakterystycznymi. Wśród wykonanych budynków znalazły się między innymi: Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku, Urząd Gminy i Miasta, Areszt Śledczy, Sanktuarium św. Józefa oraz Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego. Dzieci nie zapomniały również o Parku Miejskim imienia Marii i Oliviera Rességuier z amfiteatrem, Plantach Miast Partnerskich z pomnikiem Dobrodziejki Niska i fontanną oraz Dużych Plantach z Pomnikiem Wolności.

Zaangażowanie i pomysłowość dzieci zostały nagrodzone książkami i słodyczami. Makietę można podziwiać w gablotach w hollu Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Projekt „Zimowe zabawy” był dofinansowany przez Gminny Program Profilaktyki i Przeciwdziałania Alkoholizmowi.