Jak mięta z macierzanką…

Jest takie miejsce, całkiem niedaleko od Nowosielca, gdzie czas zatrzymał się w miejscu. To skansen Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, gdzie znajdują się wsie z przełomu XIX i XX wieku. Prezentują one kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków zamieszkujących również naszą dolinę Sanu. Na 30 hektarach znajduje się około 80 obiektów dużej i małej architektury drewnianej. Chaty chłopskie, stajnie, obory, chlewy, stodoły, spichlerze są w pełni wyposażone w sprzęty, narzędzia, którymi kiedyś się posługiwano. Wizyta w skansenie była więc świetną okazją do zobaczenia jak dawnej żyli nasi przodkowie, jak wyglądało ich codzienne życie i jak byli zależni od pór roku i przyrody. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Nowosielczanki” oraz dzieci i młodzież oprócz zwiedzania skansenu wzięli także udział w warsztatach edukacyjnych „Jak mięta z macierzanką… – czyli zioła w magii, lecznictwie i kuchni”. Z pomocą instruktora można było odnaleźć różne zioła uprawiane w ogródkach przy wiejskich chatach. Na zajęciach można było również zapoznać się z ich przeznaczeniem, sposobami pozyskiwania i przechowywania. Dla chętnych była degustacja ziołowych herbatek oraz ciekawe opowieści o tym, jak dawne gospodynie wykorzystywały dary natury w swoich kuchniach, do leczenia różnych chorób czy w magicznych obrządkach.

Wyjazd okazał się bardzo udany i pozwolił się nam odprężyć i zrelaksować. Pogoda również nam sprzyjała, dzięki czemu mogliśmy zwiedzić  wszystkie atrakcje w skansenie.

Wycieczka do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz warsztaty edukacyjne „Jak mięta z macierzanką… – czyli zioła w magii, lecznictwie i kuchni” to jedno z cyklu zadań inicjatywy Stowarzyszenia „Nowe możliwości” działającym przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nisku pt. „Z przepiśnika mojej babci” realizowanej w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” dofinansowanego ze środków Programu: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Przestrzeń Lokalna, Fundacja Fundusz Lokalny SMYK, LGD Stowarzyszenie ”Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej, Stowarzyszenie LGD „TRYGON-Rozwój i Innowacja”.