“Mój pan woła na mnie Pies”

Józef Piłsudski był jedną z najważniejszych postaci, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego barwne życie i dokonania są źródłem wielu zabawnych anegdot, jakich dzieci nigdy nie usłyszą na lekcji historii. Jedną z nich jest opowieść o tym, jak Kazimiera Iłłakowiczówna udawała martwą na widok Psa, owczarka niemieckiego należącego do Marszałka. Ta i inne historie zostały opisane w książce Jana Ołdakowskiego „Mój pan woła na mnie Pies”.

Zanim jednak dzieci poznały to opowiadanie, przeczytaliśmy książkę Wojciecha Widłaka „Komendant wolnej Polski”, w której został przybliżony życiorys Marszałka. Kiedy już uczniowie poznali postać Piłsudskiego przeszliśmy do głównej części zajęć, czyli prezentacji multimedialnej, przygotowanej na podstawie książki „Mój pan woła na mnie Pies”. Wspólnie z dziećmi zapoznaliśmy się Psem, ulubieńcem Marszałka i jego rodziny. Dzieci chętnie zgłaszały się do głośnego czytania, a następnie odpowiadały na pytania dotyczące tekstu.

W drugiej części prezentacji uczestnicy warsztatów poznali ciekawostki dotyczące postaci Marszałka. Dowiedzieli się między innymi, że lubił kreskówki, chodził spać o dziwnych godzinach i było dla niego całkiem normalne przyjmowanie gości na przykład o godzinie drugiej w nocy. Ponadto Piłsudski nie lubił bigosu i kołdunów, przepadał za to za mocną słodką herbatą i ciasteczkami. Dzieci dowiedziały się też, że był wielkim miłośnikiem zwierząt, z których większość przebywała w jego dworku w Sulejówku.

Zwieńczeniem warsztatów było przygotowanie wspólnego plakatu, „100 lat niepodległości”, którego najważniejszymi elementami były symbole Polski oraz postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. W trakcie, gdy dzieci przygotowywały poszczególne części plakatu, prowadziliśmy luźną pogadankę o: powstaniu państwa polskiego, o tradycyjnych potrawach, ubiorach, sławnych Polakach, a także bohaterskich zwierzętach, które zapisały się na kartach naszej historii, jak Kasztanka Marszałka Piłsudskiego, niedźwiedź Wojtek czy kapral Ciapek.

Na zakończenie warsztatów pokazałyśmy dzieciom książki z serii „Czytam sobie z kotylionem”, które mogą wypożyczyć w naszej bibliotece.