Trup w bibliotece

Był piękny majowy poranek. Słońce świeciło, a w bibliotece leżał trup. Dyrektor książnicy zdążała do pracy, a w Czytelni leżał trup. “Ech… znów to samo…” – pomyślała – “Znowu zbrodnia w bibliotece”.  Zamiast wezwać policję, zadzwoniła po specjalistę od rozwiązywania takich zagadek – Krzysztofa Koziołka, dziennikarza i autora kryminałów. Zabezpieczył miejsce zbrodni taśmą policyjną i oznaczył poszlaki, a następnie ściągnął młodych amatorów zagadek kryminalnych i rozpoczął dochodzenie. Okazało się, że mordercą był… lokaj.

W czasie dwóch spotkań z panem Koziołkiem odbyły się warsztaty dziennikarskie dla młodzieży gimnazjalnej z Zespołu Szkół nr 3 oraz z Zespołu Szkół nr 5.  Na spotkaniach podzielił się arkanami sztuki dziennikarskiej i pisarskiej. Podkreślił, jak istotną rolę pełnią szczegóły, jak ważne jest używanie poprawnej polszczyzny oraz skonstruowanie intrygującej fabuły.

W trakcie trwania warsztatów uczestnicy mogli spróbować swoich sił jako dziennikarze, pisząc artykuł, oraz autorzy kryminałów i wymyślić “swój sposób na morderstwo”. Mogli w tym czasie liczyć na fachowe wskazówki i pomoc ze strony prowadzącego. 

Zajęcia cieszyły się ogromnym powodzeniem, a uczestnicy z wyraźnym zainteresowaniem słuchali wykładów pana Koziołka.