Woskiem i miodem
Pszczołom zawdzięczamy naprawdę wiele. Dzięki nim mamy co jeść, bo w poszukiwaniu pyłku, zapylają ogromne ilości kwiatów. Efektem ich pracy jest też miód, który powiada wiele właściwości pozytywnie wpływających na nasz organizm, a także pszczeli pyłek oraz wosk.
Aby zapoznać się z tymi pszczelimi produktami zorganizowaliśmy warsztaty, w których realizację aktywnie włączyło się Koło Gospodyń Wiejskich „Nowosielczanki”.
Spotkanie składało się z dwóch części. Na początek zajęliśmy się kulinariami. Podczas tych warsztatów porozmawialiśmy o różnych rodzajach miodu, o jego właściwościach i działaniu prozdrowotnym. Omówiliśmy również temat pyłku pszczelego, również wysoko cenionego ze względu na swoje działanie dla zdrowia i urody. Później nadszedł czas na gotowanie, pieczenie, krojenie i inne kuchenne wariacje. Wszystkie te czynności miały wspólny mianownik: wykorzystanie miodu w różnego rodzaju potrawach. W wyniku naszych działań powstały dania słodkie, ale też wytrawne. Wśród nich znalazły się między innymi: makiełki, miodownik, kurczak w miodzie z zapiekanymi warzywami czy sałatki z miodowym dressingiem.
Drugą część stanowiły warsztaty robienia świec z wosku pszczelego. I tę część poprzedziła pogadanka na temat właściwości wosku pszczelego. Następnie przystąpiliśmy do działań praktycznych, czyli przygotowania form, założenia knotów oraz oczywiście roztopienia wosku pszczelego. Uczestnicy warsztatów kolejno przygotowywali swoje formy i wypełniali je woskiem, a po jego zastygnięciu delikatnie wydobywali świece ze środka.
Warsztaty miały charakter międzypokoleniowy, w których brali udział zarówno osoby dorosłe, seniorzy, jak i dzieci.
Za pomoc w ich organizacji serdecznie dziękujemy pani Barbarze Potockiej i KGW „Nowosielczanki”.
Warsztaty kulinarne i robienia świec z wosku pszczelego są częścią projektu „To Bee or Not To Bee” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nisku, na którego środki pozyskano od Fundacji Netto w ramach programu „Sąsiedzka Moc”