Wszystko, co zawdzięczamy pszczołom
O tym, jak ważne w ekosystemie są pszczoły należy mówić dzieciom od najmłodszych lat. Kierując się tą ideą odwiedziłyśmy w czwartkowy poranek dzieci z Przedszkola nr 1 w Nisku, gdzie poprowadziłyśmy warsztaty połączone z degustacją miodu.
Spotkanie z maluchami zaczęło się od krótkiej prelekcji o pszczołach: jak wyglądają, gdzie mieszkają oraz co im zawdzięczamy. Porozmawialiśmy o tym z jakich roślin pszczoły zbierają pyłek oraz o tym, w jaki sposób zamienia się on w miód. Prześledziliśmy też proces zbierania miodu, oglądając przy tym ilustracje, jak wygląda strój pszczelarza.
Po pogadance przyszedł czas na bajki z pszczołami w rolach głównych. Dzieci wysłuchały kolejno bajki o Pszczółce Mai – „O wielkiej niespodziance” oraz ekologiczną rymowaną historię „Gaja w opałach”.
Potem przyszedł czas na warsztaty manualne. Ze specjalnie przygotowanych materiałów dzieci stworzyły własne świece z węzy pszczelej. Była to przyjemna i bardzo pachnąca praca. A po umyciu rączek przystąpiliśmy do pysznego i słodkiego finału, jakim była degustacja różnych rodzajów miodów. Dzieci zajadały się między innymi miodami: rzepakowym, nektarowo-spadziowym, gryczanym, faceliowym i innymi.
Warsztaty robienia świec z węzy pszczelej i degustacja miodów są częścią projektu „To Bee or Not To Bee” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nisku, na którego środki pozyskano od Fundacji Netto w ramach programu „Sąsiedzka Moc”