Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci

W dniach 10-22 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nisku odbyły się warsztaty połączone z wystawą „Tu czy tam. Współczesna ilustracja dla dzieci”. Ekspozycja składała się z prac 14 ilustratorów, którzy specjalnie na tę okazję stworzyli plakaty dotyczące hasła „tu czytam”.

W warsztatach wzięło udział około 250 uczniów z niżańskich szkół nr 5, nr 3 i nr 1.

Oglądające wystawę dzieci mają niepowtarzalną okazję zapoznać się z grafikami, stworzonymi za pomocą różnych technik i cechującymi się różnymi stylami. W trakcie zwiedzania zaproszeni uczniowie rozmawiali o wywieszonych plakatach, zastanawiały się, co przedstawiają i jakie historie za nimi stoją. Wybrały również swój ulubiony plakat, a zapytane dlaczego akurat ten, odpowiadały różnie. Najczęstszym kryterium wyboru były kolorystyka, pomysł i technika wykonania.

Wystawę „Tu czy tam” można oglądać w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku do 22 marca.

Towarzyszące wystawie warsztaty mają atrakcyjną formę prezentacji multimedialnej, która skupia się głównie na ilustracji oraz jej twórcach. W trakcie zajęć dzieci poznają różne techniki tworzenia prac graficznych, a także poznają pokrótce historię książki oraz jej budowa.

Warsztaty mają luźną formę, popularnej ostatnimi czasy nauki przez zabawę. Dzieci aktywnie biorą udział w zajęciach, między innymi poprzez wspólną recytację wiersza, a także spełniają się artystycznie, jako mali ilustratorzy.

Czytanie książek spełnia istotną rolę w rozwoju dziecka. Uczy je empatii i wzorców zachowań oraz wzbogaca wiedzę o życiu i świecie. Równie istotnym elementem każdej książki dziecięcej są ilustracje. Pełnią one funkcje estetyczne, poznawcze i wprowadzają dziecko w świat sztuki.

Autorzy plakatów: Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agata Królak, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Płocińska, Dawid Ryski
Kuratorki: Magda Kłos-Podsiadło, Ewa Solarz
Współorganizator: Instytut Książki