Spotkanie z Renatą Piątkowską w Zarzeczu

Uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej w Zarzeczu i uczniowie Gimnazjum w dniu  6 czerwca 2018r. uczestniczyli w spotkaniu z Renatą Piątkowską, autorką książki pt.”Wszystkie  moje mamy”. Autorce towarzyszyła Pani Malwina Kożurno, która po mistrzowsku czytała fragmenty wspomnianej książki.

W czasie spotkania autorka przybliżyła młodym uczestnikom postać Ireny Sendlerowej, niezwykłej bohaterki, której nieobcy był los żydowskich dzieci. Narażając własne życie uratowała 2,5 tysiąca dzieci z getta warszawskiego w czasie II Wojny Światowej.
Pani Renata Piątkowska w swojej książce “Wszystkie moje mamy” opisała prawdziwe losy czteroletniego Szymka, którego Sendlerowa wywiozła w tekturowym pudle, by dać mu szansę na przeżycie w nowej rodzinie. Autorka wspomniała,że Irena Sendlerowa będąc dzieckiem usłyszała od swojego ojca słowa: “gdy ktoś tonie należy podać mu rękę”. Wówczas nie rozumiała tych słów, ale będąc dorosłą 
w obliczu wojny zrozumiała, że toną żydowskie dzieci i trzeba je ratować. Irena Sendlerowa za trud i odwagę została nagrodzona medalem “Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata” z napisem: “kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. Kończąc spotkanie lektor – p. Malwina zaapelowała do uczestników spotkania o popularyzację osoby Ireny Sendlerowej poprzez murale-malowidła wykonane na ścianie.
Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści i zadawali pytania. 

Spotkanie było niesamowitą lekcją historii, zakończyło się brawami, zakupem książek oraz autografami.