Peregrynacja Obrazu Nawiedzenia – zdjęcia i tekst Janusz Ogiński

Od 5 maja 1985 roku po raz drugi po Polsce wędruje Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Od tamtego czasu nawiedził kilka tysięcy parafii. W sobotę 23 maja 2009 r. nawiedzenia doczekali się też mieszkańcy Niska. Tego bowiem dnia wizerunek MB Jasnogórskiej przybył do niżańskiego sanktuarium św. Józefa. Dzień później stała się rzecz niebywała, w drodze do następnej parafii trafił też za bramę więzienną aresztu śledczego.

Nisko podobnie jak tysiące miast i wiosek w całej Polsce od dawna przygotowywało się do przyjęcia wędrującego Obrazu Nawiedzenia. W końcu doczekało się. 23 maja 2009 roku wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej przybył z sąsiadującej z Niskiem parafii w Racławicach. Obraz witało tysiące parafian. Po wprowadzeniu do świątyni odprawiona została msza św. z udziałem biskupa Edwarda Frankowskiego, a później inne nabożeństwa i całonocne czuwanie. Następnego dnia, 24 maja, pielgrzymujący Obraz Matki Bożej trafił do następnej parafii, to znaczy do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Nisku-Warchołach. Ale w drodze na Warchoły zdarzyła się rzecz niebywała. Przed Obrazem Nawiedzenia otwarto bramy więzienne Aresztu Śledczego w Nisku. Był to prawdopodobnie pierwszy tego rodzaju przypadek w Polsce, choć przecież Obraz Nawiedzenia krąży po kraju od przeszło 60 lat. W tym miejscu warto przypomnieć, że idea tego wielkiego dzieła narodziła się w wiezieniu. W latach 1953- 56 ksiądz Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński był więziony przez komunistów. Wtedy też obmyślił program tego wydarzenia duszpasterskiego. Po uwolnieniu z internowania w 1957 roku kardynał Wyszyński udał się do Rzymu. Zabrał wówczas ze sobą dwie kopie Jasnogórskiego Obrazu. Jedną z nich ofiarował Piusowi XII, a drugą, pobłogosławioną przez papieża, przywiózł z powrotem, by pielgrzymowała po polskiej ziemi. Nawiedzenie zaczęło się od stolicy. 29 sierpnia 1957 roku Obraz Jasnogórski wyruszył z Warszawy w kierunku Podlasia, a potem wędrował przez ziemie zachodnie i północne. Władze komunistyczne widząc w tym zagrożenie dla ustroju państwa, zdecydowały się zatrzymanie Obrazu Nawiedzenia. 4 września 1966 roku, kiedy miało rozpocząć się nawiedzenie diecezji katowickiej, Obraz MB Częstochowskiej uwięziono na Jasnej Górze. Klasztor otoczyły posterunki milicyjne. Funkcjonariusze MO dzień i noc pilnowali też bram klasztornych. Nawiedzenia jednak nie przerwano. Z parafii do parafii przekazywano sobie pustą ramę i świecę. Tak symbol Obrazu Nawiedzenia wędrował przez sześć kolejnych lat. Do Niska przybył 23 maja 1971 roku. Po bezskutecznych prośbach Prymasa Polski i Episkopatu, kierowanych do władz państwowych, dwaj kapłani diecezji sandomierskiej, księża Józef Wójcik i Roman Siudek „wykradli” 13 czerwca 1972 roku wizerunek Matki Bożej Nawiedzającej, który trafił na uroczystość do Radomia. Od tego czasu nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego przebiegało bez przeszkód. W niedzielę, 12 października 1980 roku, po 23 latach pielgrzymowania, zakończyła się pierwsza peregrynacja.

W kilka lat później, 5 maja 1985 roku, z inicjatywy prymasa Józefa Glempa rozpoczęło się drugie nawiedzenie Jasnogórskiego Obrazu. Tym razem peregrynacja odbywa się w zupełnie innej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *