Pogrzeb ks. Balickiego Mariana

Ksiądz dr Marian Balicki – kapłan diecezji sandomierskiej, poeta, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych, animator życia religijnego i kulturalnego.


W 1979 roku ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu. Doktorat uzyskał na Wydziale Teologii KUL w Lublinie, z teologii pastoralnej. Był wykładowcą w Wydziale Zamiejscowym Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli oraz na Politechnice Radomskiej. Prowadził zajęcia z zakresu literatury regionalnej i ludowej, etyki oraz badania w zakresie sztuki sakralnej, grup pastoralnych, katolickiej nauki społecznej, literatury i poezji polskiej.

Pracował jako wikariusz w parafii Stobierna, w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski Stalowej Woli oraz w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie. Był proboszczem w parafii Tarnobrzeg-Wielowieś oraz proboszczem i kustoszem w Sanktuarium p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Nisku. Od 2008 roku proboszczem parafii p.w. św. Floriana w Stalowej Woli.

W latach 1992 – 2008 pełnił funkcje dziekana dekanatu niżańskiego. Od 2018 roku do śmierci był Wicedziekanem Dekanatu Stalowa Wola. W 1993 roku został kanonikiem honorowym Kapituły Konkatedralnej w Stalowej Woli. W 2002 roku uhonorowany godnością Kapelana honorowego Jego Świątobliwości.

W 2009 roku otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Gminy i Miasta NISKO”.

Jako poeta debiutował w 1971 roku. Jego wiersze ukazywały się w wielu czasopismach, m.in. w Poezji, Przewodniku Katolickim, Gościu Niedzielnym, Sanie, Posłańcu S.J., Sztafecie, Tygodniku Nadwiślańskim, Nowinach, Siarce, Dokąd Idziesz? Wiersze wielokrotnie były prezentowane na antenie Radia Rzeszów, Radia Kielce oraz Telewizji Rzeszów. Otrzymał wiele nagród i listów gratulacyjnych, m.in. nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury i sztuki w 1999 roku. Interesował się twórczością duchownych.

Autor kilku artykułów naukowych i publikacji książkowych zamieszczonych w antologiach oraz tomików poezji o tematyce religijnej.


Zmarł 5 marca 2019 roku. Pochowany na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *