Podwieczorek przy kominku

Dzień 8 maja 2018 roku był w Nisku szczególnie uroczysty. Pierwsza impreza z planowanego cyklu „Podwieczorki przy kominku” zgromadziła wielu gości w Zielonym Dworku. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów 85-lecia nadania praw miejskich Nisku i 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przy okazji wspomniano o rocznicach ważnych dla niżańskiej społeczności: 100-leciu harcerstwa w Nisku, 15-leciu działalności Towarzystwa Ziemi Niżańskiej, 70-leciu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku, a także Dniu Bibliotekarza.

Słuchaczy przywitała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Iwona Nemeczek oraz Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Teresa Sułkowska, a także pomysłodawca cyklu imprez – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Tomasz Oleksak.

Przybyli goście mieli okazję wysłuchania prelekcji panów Mieczysława Barnata o bitwie pod Niskiem w 1656 roku oraz dr. Konrada Krzyżaka o ważniejszych datach w historii Niska, między innymi: sprawy pogranicza polsko-ruskiego w XIV wieku roku, Republiki Tarnobrzeskiej z 1918 roku oraz pomysłu stworzenia państwa żydowskiego w Zarzeczu w czasie II wojny światowej.

Po wystąpieniach prelegentów zbiór swoich fotografii zaprezentował Julian Wraga, a Wojciech Habigier wykonał utwory Chopina i Debussy’ego. Imprezie towarzyszyła wystawa książek i widokówek przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nisku.

Ponadto bibliotekarze w dniu swojego święta otrzymali życzenia od Pani Burmistrz Teresy Sułkowskiej, a także kwiaty i upominki od Przewodniczącego Rady Miejskiej Waldemara Ślusarczyka i Wiceprzewodniczącego Rady Tomasza Oleksaka.