Projekty

Gry bez prądu

Projekt sfinansowany przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza

Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku pozyskała dofinansowanie na zakup gier planszowych i puzzli do Oddziału dla Dzieci. Dzięki uzyskanemu wsparciu finansowemu biblioteka zakupiła blisko 50 nowych gier i puzzli, które zostały opracowane i udostępnione do wypożyczenia czytelnikom.


Z książką na start ‒ III edycja

Projekt sfinansowany przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym (urodzone w latach 2013-2016) realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do Oddziału dla Dzieci naszej biblioteki otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.


Paczka pod choinką w bibliotece

Akcja zorganizowana przez Grupę Wydawniczą Morgana

Nasza biblioteka otrzymała paczkę z książkami od Grupy Wydawniczej Morgana w ramach zorganizowanej przez nich akcji na facebooku “Paczka pod choinką w bibliotece”. Dzięki wsparciu czytelników, którzy nominowali nas do udziału w tym konkursie, w Sylwestra 2019 roku otrzymaliśmy przemiłą niepodziankę.


Przerwa na wspólne czytanie

Konkurs dla bibliotek zorganizowany przez Kinder Polska i Wydawnictwo Znak

Dzięki zaangażowaniu naszych czytelników w drugiej edycji konkursu „Przerwa na wspólne czytanie” nasza biblioteka znalazła się w gronie placówek, które wygrały książki o wartości 300 złotych, które zostały włączone do bibliotecznego księgozbioru oraz dwie pufy do wspólnego czytania.


Nie będzie nas ‒ będzie las

Projekt sfinansowany przez fundację Tesco „Decydujesz, pomagamy”

Projekt „Nie będzie nas – będzie las” skierowany jest przede wszystkim do dzieci. Chcemy nauczyć ich postaw proekologicznych i pokazać im dlaczego dbanie o środowisko naturalne jest tak ważne dla naszej przyszłości. Najbardziej palącą potrzebą jest edukacja młodego pokolenia z zakresu recyklingu i stosowania drobnych ekologicznych gestów, uczenia rozsądnego konsumpcjonizmu i zapobieganiu marnotrawstwu dóbr.

https://www.mbp.nisko.pl/projekty/czas-na-las/
https://www.mbp.nisko.pl/wycieczki/nauka-poszla-w-las/
https://www.mbp.nisko.pl/projekty/cos-z-niczego-czyli-ekokarmniki/
https://www.mbp.nisko.pl/projekty/z-ekologia-za-pan-brat/


Z książką na start ‒ II edycja

Projekt sfinansowany przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyszło do naszej biblioteki, otrzymało w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.


Kliknij. Sprawdź. Zrozum.

Współorganizatorem projektu była Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Projekt „Kliknij. Sprawdź. Zrozum” poświęcony był krytycznemu myśleniu, świadomemu korzystaniu z przekazów medialnych i ocenie wiarygodności informacji. W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzieli się czym są tzw. „fake newsy”, jaka jest skala problemu i jak można się przed nimi chronić; o czym warto pamiętać, czytając teksty, opublikowane w Internecie oraz o narzędziach, za pomocą których można weryfikować prawdziwość informacji.

https://www.mbp.nisko.pl/projekty/kliknij-sprawdz-zrozum/


O finansach w bibliotece

Projekt dofinansowany przez Narodowy Bank Polski i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Realizowana w 2019 roku druga edycja projektu skierowana była do uczestników powyżej 50 roku życia. Poprzez cykl warsztatów i zajęć komputerowych zdobyli wiedzę dotyczącą umiejętności obsługiwania internetowego konta bankowego, wykonywania przelewów, a także innych czynności związanych z obsługą finansów online.


Mali niżanie dla Niepodległej

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego

W 2018 roku, w ramach projektu dzieci brały udział w pogadance historycznej, warsztatach plastycznych i scrapbookingowych, warsztatach wokalno-muzycznych oraz musztrze wojskowej. Zwieńczeniem projektu było zasadzenie Dębu Niepodległości.

https://www.mbp.nisko.pl/projekty/o-niepodleglej-slow-kilka/
https://www.mbp.nisko.pl/warsztaty/patriotyczne-warsztaty-scrabookingowe/
https://www.mbp.nisko.pl/aktualnosci/kto-ty-jestes-polak-maly/
https://www.mbp.nisko.pl/projekty/do-wojska-marsz/


„Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce – moja wolność!”

Konkurs dla bibliotek zorganizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego; fundatorem nagród było Wydawnictwo Egmont Polska

Nasza biblioteka znalazła się w gronie laureatów konkursu „Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce – moja wolność!”, zorganizowanego w celu uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wygrane w konkursie książki zostały włączone do bibliotecznego księgozbioru.

https://www.mbp.nisko.pl/warsztaty/moj-pan-wola-na-mnie-pies/


Z książką na start

Projekt sfinansowany przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Akcja miała zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Dzieci kwalifikując e się do wzięcia udziału w programie dostawały Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. Po zebraniu kompletu naklejek dziecko otrzymało imienny dyplom potwierdzający jego zainteresowania czytelnicze.

https://www.mbp.nisko.pl/akcje/mala-ksiazka-wielki-czlowiek/


O finansach w bibliotece

Projekt dofinansowany przez Narodowy Bank Polski i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Realizowany w 2018 roku projekt skierowany był do uczestników powyżej 50 roku życia. Poprzez cykl warsztatów i zajęć komputerowych zdobyli wiedzę na temat czynności związanych z obsługą konta bankowego przez Internet, planowania domowego budżetu, a także ubezpieczeń i zakładania lokat.


Literatura pod chmurką

Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W 2017 roku został zorganizowany festiwal literacki “Literatura pod chmurką”. Impreza odbyła się w Parku Miejskim, a na scenie zaprezentowali się literaci ziemi niżańskiej i okolic oraz zespoły muzyczne i artyści. Do udziału zaproszono twórców początkujących oraz z pewnym dorobkiem artystycznym.

https://www.mbp.nisko.pl/imprezy/literatura-pod-chmurka-relacja


Tu czy tam?

Współorganizatorem projektu był Instytut Książki

W 2017 roku odbył się cykl warsztatów połączonych z prezentacją multimedialną dotyczącą współczesnej ilustracji w książkach dla dzieci. Warsztatom towarzyszyła wystawa prac 14 ilustratorów, którzy specjalnie na potrzeby niniejszych zajęć stworzyli niepowtarzalne plakaty, idealnie wpisujące się w omawianą tematykę.

https://www.mbp.nisko.pl/wystawy/tu-czy-tam-wspolczesna-polska-ilustracja-dla-dzieci/


Ekologia to nałóg

Projekt dofinansowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce

Realizowany w 2013 roku projekt miał za zadanie rozwinąć u uczestników świadomość ekologicznego stylu życia. W ramach podjętych działań można było między innymi wysłuchać cyklu wykładów „Czy wiem co jem?”. Wśród młodzieży ogłoszony został konkurs na film ekologiczny. Zwieńczeniem działań była akcja sadzenia drzew, w której brały udział niżańskie dzieci. W projekt zaangażowane było również Niżańskie Partnerstwo na Rzecz Edukacji Ekologicznej.