Na tropach smoka wawelskiego

miejska-biblioteka-publiczna-w-nisku2-grudnia-2016-r-godz-9-00

Na tropach smoka wawelskiego.

Nie każdy potwór musiał być smokiem. Mistrz Wincenty Kadłubek nie pisał o smoku, lecz o potworze o nazwie olophagus, a podobnie podawali też inni kronikarze. Nawet Jan Długosz, jeśli poprawnie przetłumaczymy tekst z jego „Roczników”, miał dylemat z nazwaniem tego potwora. Dopiero później zaczęto mówić o owej bestii jako o smoku, zapewne pod wpływem różnych traktatów przyrodniczych, w których pisano o rzeczywistym istnieniu smoków. Ze smokiem wawelskim powiązanych jest wiele sekretów, w tym dotyczących jego słynnego krakowskiego pomnika, Smoczej Jamy oraz znanego obrazu Witolda Pruszkowskiego Smok podwawelski. O tych i innych osobliwościach dotyczących legendy smoka wawelskiego i jego historii jest książka pt. „Na tropach smoka wawelskiego”.

Marek Sikorski jest historykiem sztuki, doktorem nauk humanistycznych  w zakresie historii oraz autorem wielu książek o zabytkach i dziejach kultury.