Narodowe Czytanie “Nad Niemnem”

„Każda rzecz na świecie jak woda przepływa, jak liść na drzewie żółknie i gnije. Czy człowiek grzybem jest, aby do jednego miejsca przyrastał i choć jemu tam nie idzie, gdzie indziej sobie szczęścia szukać nie chciał? Żaden człowiek siły swojej nie zna, nim jej w potrzebie z siebie nie dobędzie.”

Za nami dwunasta edycja Narodowego Czytania – imprezy objętej patronatem pary prezydenckiej; w czasie której mogliśmy posłuchać fragmentów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Po krótkim wprowadzeniu pana Burmistrza Waldemara Ślusarczyka o Elizie Orzeszkowej oraz rysie historyczno-literackim przybliżonym przez prowadzącego imprezę – pana Marcina Foltę – polonistę niżańskiego LO i przewodniczącego Rady Miejskiej w Nisku mogliśmy posłuchać fragmentów powieści.

W rolę lektorów wcielili się: Przedstawiciel Starostwa Powiatowego – Sylwester Daśko; Zastępca Burmistrza Niska – Zbigniew Kotuła; przedstawiciele Rady Miejskiej – Konrad Krzyżak, Krzysztof Tabian, Katarzyna Ożóg-Bąk, Marek Beer z żoną Joanną Beer nauczycielką w PSP w Zarzeczu. Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego reprezentowały Anna Sycz-Folta i Joanna Chowaniec, a Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej – Ewelina Miklas. W tym roku dopisały także służby mundurowe, które reprezentowali: mł. asp. Iwona Jarosz z KPP w Nisku, bryg. Ireneusz Szewczyk z KPP Straży Pożarnej w Nisku oraz szer. Magdalena Walicka i kpr. Dariusz Ligęza z 3. Batalionu Inżynieryjnego w Nisku. Wśród lektorów byli też aktorzy Teatru Kontynuacja – Bogusław Pelc, Marek Urban i Wiesław Kieżun oraz ks. Franciszek Grela. Czytali także Kamila Brzezińska z Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji oraz Tadeusz Brak i Wiktoria Serafin ze Stowarzyszenia Literackiego “Witryna” oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku – Iwona Nemeczek.

Organizatorami niżańskiej imprezy byli Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku, Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” oraz Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu – filia w Nisku, która przygotowała wystawę z różnych wydań powieści Elizy Orzeszkowej.

Organizatorzy serdecznie dziękują panu Dominikowi Maślachowi za nagłośnienie imprezy.

Po tym wydarzeniu miało miejsce kolejne – koncert w wykonaniu Kuby Michalskiego, który zaśpiewał wiersze wg własnej aranżacji muzycznej. Były to głównie wiersze Adama Mickiewicza, ale także Cypriana Kamila Norwida, Juliana Tuwima oraz Leonarda Cohena.