Książka miesiąca – “Ostatnia arystokratka”

Książka, która jest bestsellerem w Czechach, została także doceniona przez czytelników niżańskiej książnicy. Przewrotny humor, surrealizm i galeria ciekawych, chociaż przejaskrawionych postaci niewątpliwie składają się na sukces “Ostatniej arystokratki” Evžena Bočka.

Rodzina Kostków ze Stanów Zjednoczonych, po odzyskaniu zamku przodków w Czechach, podejmuje próby odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Dawni pracownicy socjalistycznego muzeum także próbują się dostosować do nowych właścicieli, co wywołuje mnóstwo zabawnych, absurdalnych sytuacji. Wszystko to przedstawione jest z punktu widzenia córki Kostków – Marii – jedynej chyba rozsądnej osoby.

Matka zafascynowana arystokracją, a zwłaszcza księżną Dianą; Ojciec ciągle martwiący się o finanse; kasztelan Józef tkwiący mentalnie w XIX wieku i z oporem podchodzący do wszelakich nowinek; lubiąca orzechówkę sprzątaczka i kucharka – pani Cicha oraz hipochondryczny ogrodnik pan Spock, tworzą niezwykłą galerię postaci, a działania podejmowane w celu utrzymania zamku wywołują u czytających salwy śmiechu.

http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/5196/pisanie-powaznych-ksiazek-mnie-nie-pociaga—wywiad-z-evzenem-bockiem

“Ostatnia arystokratka” to pierwszy tom serii “Arystokratka”. Kolejne części to: “Arystokratka w ukropie” i “Arystokratka na koniu”.