“Zero waste” na co dzień

22 października nasza filia gościła panie i panów z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowosielca, a głównym przesłaniem spotkania była promocja ekologicznych postaw w stylu „zero waste”.

Bardzo duży przyrost ludności, duże zanieczyszczenie środowiska stwarzają pilną potrzebę ratowania naszej planety poprzez bardziej świadomą konsumpcję i w miarę możliwości ponowne przetwarzanie i wykorzystywanie surowców. Życie w stylu „zero waste” pomaga chronić środowisko naturalne i w wyraźny sposób ograniczać wydatki w budżecie domowym. Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym, co możemy zmienić w naszych codziennych nawykach zakupowych i w prowadzeniu gospodarstw domowych. Część zasad „zero waste” jest obecna w naszych domach od dawna: torba bawełniana zamiast reklamówki, pojemniki na jedzenie zamiast foliowych jednorazówek, posiadanie własnych siateczek i woreczków bawełnianych na warzywa i owoce zamiast popularnych „zrywek” foliowych w sklepach, czy kupowanie w secondhandach, segregowanie odpadów czy kompostowanie.

Spotkanie stanowiło świetną okazję do wymiany pomysłów na ekologiczne i oszczędne życie zgodne z ideą „zero waste”. Rozmawialiśmy co gotować, aby nie marnować jedzenia, co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami i sprzętami, jak bawić się z dziećmi i wnukami, bez potrzeby kupowania zabawek.

Zainteresowanie tematyką „zero waste” okazało się bardzo duże, a atmosfera spotkania bardzo ciepła i przyjazna. To naprawdę cieszy, że jesteśmy gotowi zmieniać swoje przyzwyczajenia, mniej marnować i żyć bardziej ekologicznie.

Prelekcja została zrealizowana przez MBP w Nisku, filię w Nowosielcu we współpracy z KGW „Nowosielczanki pod hasłem „Nowe Spotkania, Nowe Plany” w ramach projektu „Podkarpackie Incjatywy Lokalne 2021 – 2023.  Ścieżka rozwoju dla młodych organizacji „Rozwój Młodej Organizacji” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Incjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.