Wieczór wspomnień o ks. Balickim

15 grudnia 2023 r., w piątkowe popołudnie w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji odbyło się spotkanie poświęcone pamięci oraz poezji śp. ks. Mariana Balickiego. Jego pogoda ducha, ogromna życzliwość, wrażliwość, dar przyciągania do siebie ludzi oraz poetycka pasja sprawiły, że na zawsze zapisał się na kartach historii naszego miasta.

Spotkanie było okazją do przybliżenia sylwetki i twórczości kapłana-poety oraz upamiętnienia jego nietuzinkowej postaci. Przygotowana prezentacja przypomniała jak wiele dobra, zarówno materialnego, jak i duchowego pozostawił po sobie bohater Wieczoru Wspomnień.

Artystyczne wydarzenie, którego scenariusz przygotowały dwie niżańskie polonistki – Krystyna Rębisz i Ewa Błądek, rozpoczęła projekcja archiwalnego filmu poświęconego twórczości poetyckiej ks. Mariana Balickiego. Ten filmowy dokument pochodził z prywatnego archiwum redaktora i dziennikarza Janusza Ogińskiego. Spotkanie było także hołdem oddanym jego twórczości poetyckiej, stąd zgromadzeni widzowie mieli okazję wysłuchać recytacji w wykonaniu Krystyny Rębisz, Ewy Błądek, Wiesława Kieżuna oraz Tadeusza Braka.

Oprawę muzyczną zapewniły solistki NCK „Sokół”: Oliwia Sarnikowska, Emilia Wieleba, Amelia Dąbek i Antonia Kłosowska, które przygotowane zostały przez instruktor – Dorotę Nieradkę.

Spotkanie zakończyły osobiste wspomnienia osób, które miały okazję spotkać na swojej drodze wyjątkowego kapłana i poetę – ks. Mariana Balickiego.