Wyjazd studyjny do Guciowa

W sobotę 23 marca przedstawiciele organizacji pozarządowych mieli okazję uczestniczyć w wyjeździe studyjnym do Zagrody w Guciowie uznanej przez National Geographic w 2017 roku za jeden z siedmiu cudów Polski.

W czasie wyjazdu przedstawiciele NGO uczestniczyli w warsztatach tkackich, prowadzonych przez panie Magdalenę Sielicką oraz Elżbietę Sielicką – instruktorki tkactwa.  W trakcie tych warsztatów powstał piękny gobelin  – wspólna praca uczestników, każdy mógł  spróbować tkania gobelinu w praktyce oraz wysłuchać porad pań Sielickich. Oprócz tego można było wziąć udział w warsztatach pieczenia podpłomyków oraz samodzielnie zrobić masło.

Podczas wyjazdu przedstawiciele organizacji pozarządowych poznali zasady funkcjonowania zagrody, zdobyli wiedzę, jak ją poprowadzić, mieli możliwość zainspirować się wieloma pomysłami. Wyjazd miał na celu wymianę doświadczeń pomiędzy różnymi stowarzyszeniami.

W Zagrodzie Guciów warte zobaczenia są wystawy meteorytów; skamieniałości i minerałów; zbiorów archeologicznych z Roztocza; wystawa etnograficzna (wystrój izby z XVIII wieku), a także wystawa sprzętów z czasów PRL. 

Urozmaiceniem wyjazdu był spacer po lesie, podczas którego Pan Stanisław Jachymek ciekawie opowiadał o przyrodzie, poezji i filozofii.

 Nie można pominąć wspaniałej kuchni, której uczestnicy mieli okazję spróbować, zwłaszcza rzeczczoniaka i pieroga z kaszy jaglanej i sera podanego z żurawiną. Podczas biesiady można było posłuchać muzykanta, który przygrywał na akordeonie i wspólnie pośpiewać.

Organizatorem wyjazdu była Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku, a sfinansowano je z Funduszy Norweskich.

#niskocorazwyzej
#funduszenorweskie
#ministerstwofunduszyipolitykiregionalnej
#rozwojlokalny